Afrika’nın Yapayalnız Lalesi

Afrika’nın Yapayalnız Lalesi

Erzurumlu Yazar Engin Elman İlk Kitabı “Afrika’nın Yapayalnız Lalesi” ile Okuyucusunu Selamlıyor

Daha önce hikâye- deneme yazılarını Edebiyat Ortamı, Ay Vakti, Türk Dili, Heceöykü gibi dergilerde gördüğümüz Erzurumlu yazar Engin Elman ilk kitabı “Afrika’nın Yapayalnız Lalesi” Hece yayınları öykü serisinden çıkarak raflardaki yerini aldı. Hacettepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Elman’ın kitabı için şair Arif Ay “Engin Elman, öyküleriyle, günümüz öyküsünü yeni bir ses, yeni bir nefesle bize ait, özlemini çektiğimiz bir iklime taşıdı. Çağın insanını, eşyayla örülmüş, kuşatılmış dünyasından çekip çıkararak ona unuttuğu metafizik bir alanı, ruh dünyasını hatırlattı. Zorlama süslemelerden arındırılmış, tabii bir dili var öykülerinin.” ifadelerini kullanıyor. Edebiyat Ortamı dergisi genel yayın yönetmeni yazar Sadık Yalsızuçanlar ise Afrika’nın Yapayalnız Lalesi için “İçtenlik, saflık, sadelik ve nihayet yitirilmiş, hep aranılan masumiyet iştiyakı… Afrika’nın Yapayalnız Lalesi öykü ortamımıza yepyeni, kendine has bir soluk estiriyor. Diliyle, arı duru dünyasıyla, kalemle kamera arasındaki ilişkileri yoklayan tutumuyla bizi bir anda anlattığı dünyanın içine çekiyor, şaşırtıyor, meraklandırıyor, sarsıyor ve yatıştırıyor. Çocukluğun hayretini kuşanmış öyküler… Engin Elman, öykü dünyamız için yepyeni bir kazanım.” olduğunu belirtiyor. Bir başka önemli modern öykü yazarı Abdullah Harmancı da Elman’ın öyküleri için kalemini bir kamera gibi kullandığını belirterek “kelimelerini bir film karesine” dönüştürdüğünü ifade ediyor.

Ay Vakti dergisi genel yayın yönetmeni şair Şeref Akbaba ise yazarın ilk öykü kitabı için şairin yaşadığı coğrafya dikkat çekerek şiirle yola çıkılan bir muhitte öykü ile çıkış yapmasının güzelliğinden bahsederek okurları için bir de öneride bulunuyor:

“Engin’in öyküleri acı peşkirine sarılmış. Doğduğu ve yaşadığı coğrafyanın zor şartlarından hareketle kendisi olan öyküler kaleme almış. Genelde şiirle yola çıkılan bir muhitte öykü ile çıkış yapması da ayrı bir güzellik ve yol haritası. Özgün metinler, ilerisi için de ümitlendiren bir kalem. Leyla Gazeli’ni hemen okuyun derim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?