Ümmet İLHAN
Ümmet İLHAN
ummetilhan@gmail.com
İnsanlık Borcu; Salih Amel
 • 4
 • 10 Mayıs 2019 Cuma
 • +
 • -

Kur’an’ın indiği Ramazan ayında kaleme aldığım bu yazı elbette vahyi okuma, anlama, yaşama ve anlatma temennisini içerecektir.

Bildiğiniz üzere Kur’an’ın bazı hükümleri direkt kişiye emir olarak bildirilse de asıl amaç Kur’an’ın öngördüğü toplumsal güveni ve refahı  temin etmeyi gaye edinmektir.

Evet insanın bir hedefi olmalı. İnsan salih olmayı hedeflemelidir.. Zira salih olan insan Allah’tan başka kimseye boyun eğmez, kimsenin adamı olmaz, güven verir, güvenilir olur ve bu güven neticesinde toplumunu kalkındırmak adına en önemli adımı atmış olur.

Zira ister inançlı olsun isterse hiçbir dine mensup olmasın, herkesin yaşadığı toplumdan güven talep etme hakkı bulunmaktadır. İşte salihlik bu doğrultuda çok büyük önem arz etmektedir.

Salih kelimesini kökünden gelen kelimeler bakımından değerlendirdiğimizde ıslah, sulh kelimelerini görürüz. Salih kelimesi Kur’an da 180 defa geçmektedir. 180 çok yüksek bir rakamdır. Kur’an da en çok geçen 2 kavram olan öğüt ve infakın ardından gelmektedir.

Salih, “bir şeyin itidal, yani çizgisini bir düzen üzere koruması” manasında kullanılır. Kur’an bir kavramı tanımlarken onu zıddı üzerinden tanımlar. Bu Kur’an’ın en temel eğitim metotlarından biridir. Salih kelimesinin zıddı da ifsat yani fesattır.

Sadece vahyin ilk 9 yılında yani Mekke döneminde 98 defa gelmiştir. Ve çok ilginçtir ki bu 98 ayetin 41 inde iman ve Salih amel yan yana gelmiştir. Yani şöyle söyleyebiliriz yılda ortalama 5 defa Rabbimiz iman edin ve Salih amel işleyin demiştir.

Aynı zamanda “salih amel” Cennetin anahtarı demektir. Kur’an da Cennete kavuşmanın bu kadar çok zikredildiği başka bir kelime bulunmamaktadır.

Ancak Şunu belirtelim ki Kur’an da 180 defa geçen “salih” kelimesi ile ilgili yazılmış kitap çok azdır. 3 ayette geçen abdest ile ilgili binlerce kitap var iken “salih amel” başlığında yazılmış kitap sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Salih amel deyince herkes şu amel salih, şu amel hasen amel deyip duruyor. Aslında Kur’an “salih amel” demekle özel bir amele değil bütün amellerin olması gereken noktasına işaret çekmektedir.

Hz. Resulullah’a(a.s.) Salih Amel nedir diye sormuşlar?  Dikkat edin Salih ameller nelerdir diye sormuyorlar?

Hz. Resulullah(a.s.) “Salih amel dindir.” demiştir.

Buradaki vurgu amele değil salihliğedir. Salih insanın ameli salih, fesat kimsenin ameli ifsat olur..

Amelimiz ya salihtir ya da fesattır, ne yazık ki bu işin ortası bulunmamaktadır. Şöyle de söyleyebiliriz doğrularımız mı fazla yoksa yanlışlarımız mı?

O yüzden “iman” iddiasında bulunan herkes imanın neticesi olarak ortaya koyduklarını bir muhasebeden geçirmek zorundadır.

Bir amel ya kişinin kendisini ya da kendisiyle beraber toplumunu (ki bu toplum arkadaş gurubundan aileye, mahallemizden yaşadığımız ile kadar her şeyi kapsayabilir,) Allah’ın istediği seviyeye getirmeye çalışmalıdır.

Aslında biz işlediğimiz amellere dikkat edersek yani bir amelde bulunması gereken özellikleri, Rabbimizin istediği nitelikleri barındırırsak ancak salihlik noktasına varabiliriz.

Hani dedik ya Müslümanın hedefi olmalı diye işte bu hedefin en zirve noktası, kulluğun en ideal noktası yani “salihliği” ifade etmektedir.

Kendini okumaya başlayıp yanlışlarını ıslah etme yani yanlışlarını düzelterek etrafını da dert etmeyi başaran kurtulacaktır. Kur’an’ın salih diye örnek verdiği Resuller bu davranışlarıyla örneklik teşkil etmektedirler.

Bizi Rabbımızın rızasına oradan da Cennete kavuşturacak olan amellerimizdir. Ya şimdi yaptığımız amellerin hangisi Allah için, Allah’ın istediği şekilde mi diye sorarız, ya da ölüm meleğini karşımızda görünce “geri döndür bizi geri döndür de sadakatimizi ispatlayıp salihlerden olalım” diye yalvarırız ama bilin ki bu yalvarmanın hiçbir kıymeti ve etkisi olmayacaktır. O kendimize yakıştırmadığımız ölümün bize gelmesi çok yakındır.

10 temel madde hazırladık. buna ekleme yapabilirsiniz. Hatta yapın da.. Bakalım amellerimiz salih mi yoksa ifsat mı?  Lütfen kendinize sorun sevdiklerinizi de dert etmeyi unutmayın.

 1. Namaz kılmak ameldir. Seni aşırılıklardan ve çirkin davranışlardan alıkoyan namaz ise “salih ameldir”.
 2.  Oruç tutmak ameldir. Gözüne, gönlüne, diline de tutturmuşsan O oruç “salih ameldir”.
 3. İnfak etmek ameldir. Gece gündüz, gizli açık, bollukta darlıkta, başa kalkmadan, gönül incitmeden gösteriş yapmadan, teşekkür beklemeden helal ve temiz olanı infak etmek “salih ameldir”.
 4. Kur’an okumak ameldir. Kur’an’ı okurken yaşamak, yaşarken örnek olmak “salih ameldir”.
 5. Çalışmak ameldir. Allah’ın rızasını gözeterek çalışmak “salih ameldir”.
 6. Sözünde durmak ameldir. İnsanlara verdiğin söz kadar Allah’a verdiğin söz de durmak “salih ameldir”.
 7. Tevbe etmek ameldir. Tevbe ettiğin günaha bir daha dönmemek, o günahın ortaya çıkardığı hatayı telafi etmeye çalışmak ve iyilikte sürekli olarak yapılan tevbe “salih ameldir”.
 8. Ailene karşı sorumluluklarını yerine getirmek ameldir. Parçalanmış, kimsesiz, güçsüz ailere karşı da sorumlu olduğunu bilmek “salih ameldir”.
 9. İsraf etmemek ameldir. İsraf etmediğini infak etmek “salih ameldir”.
 10. Adil olmak ameldir. Kendinin akrabalarının, yakınlarının aleyhine de olsa adil olmak “salih ameldir”.

 

Vahyin hayatımıza salihlik katması duasıyla …

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?