Yüzüncü Yılda Yüz Akı Etkinlikler

Yüzüncü Yılda Yüz Akı Etkinlikler

Millî Mücadele’nin 100. Yılı dolayısıyla Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şubesi ve Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER)’in yaptığı etkinlikler göz dolduruyor.

Erzurum Kongresi’nin 100. Yılı münasebetiyle ŞEHİRDER Bilim Heyeti Başkanı ve TDED Erzurum Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hakan Hadi Kadıoğlu, TDED Erzurum Şubesi Yayınlarından çıkacak olan “KONGRE ÖYKÜLERİ kitabının yanı sıra Mustafa Kemal Paşa’nın 1919 yazında Erzurum’da kaldığı 57 güne 57 belge ve kendi çizimiyle 57 Mustafa Kemal Portresi hazırladı. “Elli Yedi Gün” isimli eser Atatürk Üniversitesi tarafından prestij baskı olarak yayımlanacak. İçindeki belgeler ve metinlerle İstiklâl Mücadelemizin 100. yılına muhteşem bir hatıra olacak. Üniversiteden edinilen bilgiye göre kitabın satışı olmayacak. Sadece 500 adet basılması düşünülen esere ulaşmak büyük şans olacak.

“KONGRE ÖYKÜLERİNİ MEKÂNLARINDA DİNLİYORUZ”

“Kongre Öyküleri” kitabında anlatılanlar 3 Temmuz 2019 günü bir gezi ile kitabın yazarı tarafından kendi mekânlarında anlatılacak. Bu etkinlikle ilgili açıklamasında TDED Erzurum Şube Başkanı Murat ERTAŞ:

“Saat 14.00’te İstanbulkapı’da buluşacağız. Ardından Kongreye giden süreçte Erzurum’da hangi mekânda ne yaşandıysa oraları gezip yaşananları dinleyeceğiz. Hakan Hadi Kadıoğlu hocamızın hazırladığı ve TDED Erzurum tarafından basılacak kitabı canlı yaşayacağız. (Kitap şu an matbaada baskıda.) Gezimizde Ilıca-Cumhuriyet Caddesi’ndeki Erverdilerin ve Dolmasayanların Konağı-Muratpaşa Cami ve Haziresi-Rüşdiye Mektebi-Atatürk Evi-Kongre Binası gibi mekânlar var. Zamanın akışına göre bazı mekânlar eklenebilir, çıkarılabilir. Hedefimiz mekânları bir servis ile gezmek. Kalabalık olması durumunda bazı arkadaşlarımız özel araçlarına da katılımcı alacaklardır. Herkesi bu faaliyetimize bekliyoruz.” diyerek programa davet etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?